Poradnik
- Home
- Poradnik
W przypadku śmierci w takich okolicznościach ciało osoby zmarłej zostaje najczęściej przewiezione najpierw do zakładu medycyny sądowej, w celu ustalenia przyczyny śmierci.
Koszty takiego przewozu biorą na siebie organy państwowe/powiatowe.
Dopiero po oględzinach lub sekcji zwłok lekarz medycyny sądowej wystawia kartę zgonu, zaś prokurator wystawia dokument udzielenia zezwolenia na pochówek. Po otrzymaniu tych dokumentów należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego.
Należy zgłosić się do biura Zakładu Pogrzebowego „Concordia” w celu ustalenia daty pochówku oraz przebiegu ceremonii pogrzebowej. Przy sobie należy mieć:
- Kartę zgonu wystawioną przez lekarza
- Akt zgonu wystawiony w USC
- dowód osobisty wnioskodawcy
- legitymację emeryta/rencisty (jeżeli dotyczy)
Od 1 marca 2011 roku zasiłek pogrzebowy utrzymuje się na tym samym poziomie i wynosi dokładnie 4000 zł.
Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie pokrywającej koszty pogrzebu, o ile osoba zmarła lub osoba pokrywająca koszty pogrzebu była objęta świadczeniami rentowymi.
W przypadku osób będących w pierwszej linii pokrewieństwa do osoby zmarłej zasiłek pogrzebowy przysługuje w pełni. Jeśli pokrywającym koszty pogrzebu była osoba z poza pierwszej linii pokrewieństwa wtedy zasiłek pogrzebowy przysługuje do kwoty poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.
Szerszych informacji dot. zasiłku pogrzebowego i zmian odnośnie jego przyznawania po 1 marca 2015 roku udzielamy na miejscu.
W Państwa imieniu wypełnimy wnioski ZUS, KRUS oraz branżowe: MSW i WBE o przyznanie zasiłku pogrzebowego w celu pochowania osoby bliskiej.